רשלנות רפואית – גזזת

מחלת הגזזת נחשבה למגפה בעליות של שנות ה40 וה50 ומדינת ישראל החדשה טיפלה בה אמצעים חמורים ביותר של הקרנות בקרני רנטגן, מתוך חוסר מודעות להשפעות ארוכות התווך של הטיפול הזה. במהלך השנים פתחו מטופלי הגזזת תופעות לוואי קשות כתוצאה מהטיפולים האלו. חשוב לציין כי קרני רנטגן הם מכשיר רב עוצמה להשמדת תאי גוף במקרי סרטן ועשוי לגרום לשינויים סרטניים בתאים בריאים. לכן, רבים מהמטופלים עקב הגזזת, שהיו בריאים לחלוטין, מלבד מחלת העור, פיתחו עם השנים גידולים שפירים וסרטניים. לקראת סוף שנות ה80 הצליחו רופאים לקשר בין מקרי סרטן רבים לבין טיפולי הקרנות שעברו החולים בעבר ולאחר מאבק הוכרו הטיפולים האלו במסגרת רשלנות רפואית.

 

מה היא רשלנות רפואית?

רשלנות רפואית היא מתן שירות רפואי לא נחוץ או כאשר הטיפול גורם לנזק יותר מאשר לתועלת. המבחן העיקרי בהכרה ברשלנות רפואית היא השאלה האם היה ניתן לנהוג אחרת והאם היה בידי הרופא מספיק מידע לגבי הטיפול שיכל להצביע על הנזק הפוטנציאלי שבהתערבות הרפואית. לא כל ניתוח לא מוצלח או טיפול שנכשל יכנס אוטומטית למסגרת רשלנות רפואית. על מנת שמקרה יוכר לצורך רשלנות רפואית צריך להוכיח שאכן הייתה רשלנות והתנהגות לא מתאימה מצד נותן הטיפול. רשלנות רפואית מתבטאת בשתי דרכים עיקריות, הנזק הפיזי והשלכות שנכנסות למסגרת דיני נזיקין. לא כל מי שעברה טיפול בוטוקס שאינה מרוצה ממנו תחשב אוטומטית לנפגעת רשלנות רפואית, במידה וסכנות הטיפול היו ידועות לה או בלתי נמנעות.

 

למה הטיפול בגזזת נחשב לרשלנות רפואית

כאשר התחילו לתת טיפולים בקרני רנטגן לנפגעי גזזת, כבר היו יודעות בעולם הרפואה סכנות מסוימות של קרני רנטגן. עורכי דין הצליחו להוכיח כי הרופאים נתנו טיפולים אילו במסגרת קולקטיבית ללא בדיקות מתאימות לכל מטופל,כפי שנדרש כיום, למשל, בטיפולי הקרנות לחולי סרטן. לכן, הצליחו במקרה זה להוכיח רשלנות רפואית מעל לכל ספק. כמו כן, כיום ידוע כי אין כל צורך בהקרנות לטיפולים בתאים בריאים והם עשויים לעשות נזק. אומנם, נמצאת השאלה עד כמה היה ידוע לרופאים באותו זמן כל ההשלכות של טיפולים אילו. אבל הנזק המוכח של אילו שפתחו סרטן, מצביע על רשלנות רפואית נסיבתית.

 

רשלנות רפואית ותביעות ייצוגיות

על פי רוב, תביעות בגין רשלנות רפואית הן תביעות אישיות. מקרה הגזזת בישראל הא מקרה יוצא דופן, כאשר קבוצה גדולה של אנשים סבלו בדיוק מאותם תסמינים וניתן היה להוכיח בקלות את הקשר בין הטיפול לבין הפגיעה. התביעה הייצוגית בגין רשלנות רפואית במקרה זה, לא הייתה מול כל רופא שביצע את הטיפול בעצמו, אלא באופן גורף מול המדינה ויש בכך תקדים משפטי, כאשר מדינה נאלצת לקחת אחריות על רשלנות רפואית גורפת שהתרחשה עקב הוראת הממשלה. כך שלמעשה, המדינה היא זאת שנאשמת בגין רשלנות רפואית, כיוון שלא הניחה לרופאים לפעול על פי שיקול דעת.

חדשות ועדכונים
ברוכים הבאים
שלום ובורכים הבאים לאתר רשלנות רפואית.
האתר בשלבי בנייה, עמכם הסליחה
צור קשר
:שם
:טלפון
:Email